Consultant
Gra Walls jest raczej nieznana pod tym tytułem. Bardziej popularne terminy określają tę grę jako: Käsekästchen (w języku niemieckim), Dots and Boxes, Squares, Paddocks, Square-it, Dots and Dashes, Dots, Smart Dots, Dot Boxing (w języku angielskim) lub wreszcie kwadraty.
Pomysłodawcą gry był Édouard Lucas, który w 1889 zaproponował jej zasady. Gra jest najbardziej znana w Niemczech, gdzie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dzieci grały w nią w szkołach.
Prawdopodobnie pierwszą implementacją gry na komputer, była wydana w 1989 roku (przez niemiecką firmę 64’er-Markt & Technik) gra na konsole Commodore 64, o tytule Kasekastchen. Obecnie można znaleźć internetowe implementacje tej gry, których zasady uwzględniają dodatkowy ruch po zdobyciu punktu (szczegóły w części poświęconej zasadom).
Gra rozgrywana jest na planszy 6×6. Pojedynczym elementem jest kwadrat, którego cztery boki można pomalować. Kwadraty są ułożone w ten sposób, że krawędź pomiędzy dwoma kwadratami tworzy boki obu kwadratów. Gracze wykonują swoje ruchy naprzemiennie. Ruch polega na wybraniu odpowiedniej krawędzi i zaznaczeniu jej kolorem. Zamalować można tylko krawędź, która nie była wcześniej zakolorowana. Gracz, który zamaluje ostatni — czwarty bok kwadratu otrzymuje punkt. Zakończenie gry następuje gdy wszystkie krawędzie zostaną zamalowane. Oczywiście wygrywa gracz z największą liczbą punktów.
Zaimplementowana została wersja gry z planszą 6×6 bez dodatkowego ruchu w przypadku zdobycia punktu. W innych implementacjach gry zasada o dodatkowym ruchu po zdobyciu punktu była dość często stosowana. Można również spotkad wersje, w których za zdobycie danych kwadratów dostaje się różną liczbę punktów.
Gra została zaimplementowana w języku C# (technologia .NET) z wykorzystaniem środowiska Microsoft Visual Studio 2008, przy użyciu XNA Game Studio 3.1. Do uruchomienia gry wymagane są:
Wymagane pliki są dostępne w paczce instalacyjnej.
Pełną dokumentacje zawierającą opis interfejsu użytkownika, a także szczegółowy opis algorytmów oraz wyniki testów wydajnościowych można pobrać tutaj.